Programok

a fenntarthatósági kupa célja:

Célunk, hogy minél több diákhoz eljusson a fenntarthatóság és az egyéni felelősségvállalás tudata, érzete, ezért nem szűkítettük le a résztvevők körét kizárólag egy korosztályra, hanem 1.-től 12.-ig várunk minden érdeklődőt az egyes oktatási intézményekből a programokra!

Fenntarthatóság az iskolákban egész évben ne csak egy héten keresztül!

Mottó keretében különböző feladatokat és előadásokat állítottunk össze a résztvevők számára.

Programterv

Projektbemutató stand:

Egy szemléletformáló stand kíséretében kerül bemutatásra mindegyik résztvevő intézményben a Kupa célja, feladatai, várható programjai és nyereményei.

Projektbemutató napok

Közösségi komposztálók készítése:

A közösen elkészített komposztálókban gyűjthetik a diákok és a tanárok az iskolákban, vagy akár az otthon összegyűjtött komposztálható hulladékot. Azokban az intézményekben, amelyek már rendelkeznek komposztálóval, a diákokkal közösen szitáljuk át és hasznosítjuk a komposztot, interaktív előadás kíséretében.

 

Október

Szelektív hulladékgyűjtők és lámpahulladék:

Azokban az intézményekben, ahol nincs, vagy nincs elegendő szelektív kuka ott pótoljuk a hiányt. A beérkezett igények alapján, ez összesen 80 darab (40 papírgyűjtő, 40 műanyaggyűjtő) szelektív kukát jelent a komáromi iskolákban. A diákoknak feladatuk lesz kidíszíteni a kukákat, melyek közül a legötletesebbet díjazni fogjuk.

Bár a lámpahulladék megfelelő kezelésére sokan nem fordítanak kellő figyelmet, fontos tudni, hogy a lámpahulladékot szelektíven kell gyűjteni! Ezért novemberben egy játékra hívjuk a diákokat, melynek keretében 3 fős csapatokban kell felkutatni és lefotózni a Komáromban található lámpahulladék-átvételi pontokat. Az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft. jóvoltából a 3 leggyorsabb csapat tagjai értékes nyereményekkel gazdagodhatnak:
1. csapat: 3 db Xiaomi Redmi Buds 3
2. csapat: 3 db JBL Go Essential
3. csapat: 3 db 5.000 Ft értékű Libri utalvány

November

„Ünnepek a környezetvédelem jegyében”

December 5-én 10:00-tól Szebenyi Péter előadását hallgathatják meg a 5.-12. osztályos tanulók, a Jókai Moziban. Az eseményre iskolánként 15-16 főt várunk. Az előadás végén Kahoot! teszteket tölthetnek ki a diákok plusz pontokért és nyereményekért. Az 5.-8. osztályosok és a 9.-12. osztályosok külön kategóriában indulnak.  

Az alsósok a hónap második felében tanáraikkal hulladékmentes ajándékokat és karácsonyi adventi dekorációkat készíthetnek. A legkreatívabbakért plusz pont kapható.

„Mit jelent számodra a fenntarthatóság, környezetvédelem?”

„Mit jelent számodra a fenntarthatóság, környezetvédelem?” címmel, két kategóriában hirdetünk meg ötletversenyt. Egyrészt az alsósok ötleteit rajz vagy plakát formájában várjuk. A felsősöktől és a középiskolásoktól 3 fős csapatokban videókat (Tik-Tok, YouTube, Instagram) vagy hulladékokból készült szobrokat várunk.

A független zsűri név nélkül fogja értékelni a munkákat. A legjobb alkotások díjazásban részesülnek, valamint plusz pontokat kapnak, továbbá a részvételért is további pontok járnak.

Január

Szakmai előadás:

A februári programon az iskolákból 20-20 diák vehet részt az 5.-12. osztályokból. Az esemény egy szakmai előadás/filmnézés lesz a Jókai Moziban, amely a fenntarthatóság különböző területeit mutatja be. Az előadás végén egy Kahoot tesztet tölthetnek ki nyereményekért és plusz pontokért. Az előadókért kövessétek figyelemmel weboldalunkat!

Február

„Tiszta udvar rendes ház”

Az iskolák környezetében szemétszedési akciókat szervezünk a TeSzedd akcióhoz hasonlóan, a KÖSZ Egyesülettel együttműködve, akik biztosítják a kesztyűket és a zsákokat.

Márciusprogramkép szemétszedés

Környezetvédelmi kerékpártúra:

Annak érdekében, hogy a helyi diákok megismerjék Komárom természetvédelmi értékeit, ezeket bemutató kerékpártúrát szervezünk szakmai vezetővel egy szombati napon. A túra végén teszt lesz, a helyes kitöltők ajándékokat és plusz pontokat nyerhetnek.

Április

„Környezettudatos sportnap”

„Plogging” szemétszedő futást szervezünk egy szombati napra (előzetes terveink szerint a szőnyi gáton, de változhat az aktuális hulladék helyzettől). A nap második felében megtartásra kerül az I. PET-Games elnevezésű sorverseny, ahová iskolánként legalább 1-1 csapatot várunk 3 kategóriában (alsó, felső, középiskola). A résztvevő csapatoknak PET palackokkal kell különböző feladatokat végrehajtani, például: PET kupak távolba hajítás (mint a kalapácsvetés), PET-kilövés (célba lövészet palackokkal, biciklipumpa segítségével), PET-szedés (minél hamarabb minél több palack összeszedése a pályán), PET-ang (Pétanque homokkal töltött palackokkal), Pet-pong (mint a Beerpong).


Május

Projekt zárása, eredményhirdetés

Júniusban a projekt lezárására és eredményhirdetésre kerül sor, ahol a legtöbb pontot összegyűjtött iskola megkapja az I. Fenntarthatósági Iskolai Kupa vándorkupáját. Emellett az egyéni versenyben legjobban teljesítő diákok megkapják a nyereményeiket.

Felhívjuk a kedves résztvevők és érdeklődök figyelmét, hogy a tervezett programterv változhat! A változásokért kérjük kísérjétek figyelemmel a weboldalunkat!

Június